Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Střílí Potravinářská komora ve své horlivosti do vlastních řad?

1. 08. 2013 12:58:24
Aktuální kauza kolem pití pitné vody z vodovodu vyvolává řadu reakcí. Absurdnost argumentů Potravinářské komory jakoby neznala mezí. PET lahev jako výhoda pro životní prostředí, vodu z vodovodu prý nemáme pít ani doma a hlavně pozor ani v restauracích (tam se na balené přece vydělává nejvíce), voda v karafě nění na rozdíl od PET lahve estetická, atd... Potravinářská komora to prostě tentokrát přehnala. Léto je evidentně obdobím stanovisek:). Své stanovisko včera vydal také Státní zdravotní ústav - Národní referenční centrum pro vodu, podepsáno panem Pullmanem a připraveno panem Kožíškem (největší odborník na pitnou vodu u nás, zastupuje ČR v řadě evropských či světových institucích).

Co Kožíšek ve svém dokumetu zdůrazňuje? Např. to, že balená stolní voda je v mnoha případech balená voda z vodovodu - častokrát však ještě špatně skladovaná...

Jak lidem vysvětlit, že tahat balené vody z obchodu je opravdu nesmysl? S vtipným řešením přišli v italském hypermarketu COOP. Před vchod nainstalovali vodní pitnou fontánu. Lidé si tak mohli napít či načepovat pitnou vodu zdarma. Italům pak zřejmě došlo, že si ji mohou načepovat také doma a převážet ji nedává smysl. Dokážete si představit, jak výrobci balených vod zuřili:). Více..

V dokumentu se také Kožíšek věnuje srovnání kontroly kvality vody kohoutkové a balené, ve kterém však navzdory tvrzení Potravinářské komory balená voda nevyznívá vůbec dobře. Četnost kontrol balených vod totiž odpovídá zákonem předepsané četnosti kontrol ve velmi malých obcích (od 50 do 500 obyvatel). V obcích od 500 obyvatel už musí vodárna ze zákona provádět několikanásobě více kontrol ročně než výrobci balených vod. Tzn. v každé obci nad 500 obyvatel je voda z vodovodu častěji kontrolována než balená voda. U kohoutkové vody jsou výsledky dle zákona vždy zveřejňovány - uváděno je více než 60 ukazatelů, ročně tak je v ČR zveřejněno 800 tisíc výsledků ukazatelů kvality pitné vody. Na etiketě balených vod si spotřebitel přečte ale jenom výtah z rozboru - obvykle ne více než 10 ukazatelů, rozsah si totiž výrobce určuje sám. Je jen drzostí výrobců, že využívají neinformovanosti a mediálních rozpočtů k tomu, aby prosadili do médií tvrzení o tom, že balená voda je kvalitnější než kohoutková.

F. Kožíšek dále upzorňuje na každoročná zprávy Státního zdravotního ústavu o kvalitě kohoutkové vody v ČR. Ty za posledních 10 let dokládají zvyšování její kvality. "Podobné přehledy o kvalitě balené vody na trhu v ČR zveřejňovány nejsou, takže informace o ní můžeme čerpat jen z dílčích zpráv. Z jedné z nich vyplynulo, že Státní zemědělská a potravinářská inspekce v rámci své kontrolní činnosti zjistila v roce 2009, že 10% na trhu odebraných vzorků neochucených balených vod mělo nevyhovující kvalitu, v roce 2010 pak 9%," uvádí ve své zprávě Kožíšek. Co dodat?: )

Vyjádření Potravinářsk komory pana Kožíška evidentně tzv. zvedlo ze židle. Mimořádně vtipný je totiž také poslední odstavec dokumentu:
"Závěrem si každý čtenář tiskové zprávy Potravinářské komory ČR musí nutně položit otázku, zda závažná tvrzení v ní obsažená jsou známkou nedostatečné informovanosti o problematice pitné vody nebo zda je jedná o záměrné zkreslování skutečnosti. Obojí je mimořádně překvapující, jestliže tím zpráva nepřímo zpochybňuje kvalitu českých potravin, jejichž výroba se bez pitné vody z kohoutku v naprosté většině případů neobejde."

Pan Kožíšek má naprostou pravdu. Potravinářská komora tentokrát přestřelila. Je třeba si pro příště pamatovat, že se nejedná o nezávislý orgán, ale zo ájmové sdružení potravinářských výrobců.

Prodeje výrobců balených a minerálních vod jdou meziročně výrazně dolů a ušlý zisk ze supermarketů a restaurací musí být zřejmě rekordní, proto ta nervozita výrobců... proto ty hloupé argumenty. Před náma jsou dle předpovědi počasí v srpnu další tropická vedra. Čekají nás další perly?

Autor: Jana Bábíková | čtvrtek 1.8.2013 12:58 | karma článku: 19.88 | přečteno: 639x

Další články blogera

Jana Bábíková

Soukromý nebo veřejný ve vodárenství? Proč ne lepší nebo horší?

S ideologickým bojem proti kapitalismu má naše republika bohaté zkušenosti. Komunismus jsme si dobrovolně zvolili a pěkných pár let s ním zápasili. Nepoučili jsme se?

17.3.2017 v 11:27 | Karma článku: 17.04 | Přečteno: 749 |

Jana Bábíková

Jsou Brňáci lepší než Pražáci?

S nadsázkou se dá říci, že Brňáci se opičí po Praze prostě ve všem. Světe div se: v Brně mají Národní divadlo, brněnské letiště, brněnsko-vietnamské pho restauraurace a konečně mají i pravou nefalšovanou vodovodní havárii :).

16.9.2016 v 21:09 | Karma článku: 21.54 | Přečteno: 882 |

Jana Bábíková

Jak soukromé noviny nechápou, že si soukromá firma vyplácí zisk?

Vždycky mě pobaví dvojí metr českých novinářů. Tentokrát Andrejem vlastněná Mafra a idnes.cz píšou o ošklivých soukromých vodárenských firmách, které jsou prý sice efektivní, ale až tak moc, že si vyplácí ten ošklivý zisk.

6.9.2016 v 8:20 | Karma článku: 23.32 | Přečteno: 1310 |

Jana Bábíková

Voda nad zlato?

Voda vždycky byla a zřejmě také vždycky bude velmi populistickým tématem. Téměř nikdo ze spotřebitelů neví, kolik voda stojí. A jen málokdo by hádal, že za litr vody zaplatíme méně než korunu.

27.6.2016 v 7:10 | Karma článku: 16.35 | Přečteno: 597 |

Další články z rubriky Ostatní

Jana Slaninová

Zlato ve sklenici a vlahé podvečery

Ve chvíli, když komáři začnou pískat tenkou písničku, je čas na objevení zlata na dně sklenice a slastného mhouření kočičích očí. Nad blízkým močálem se nese žabí zpěv a můry hledají své cesty ke světlu.

28.6.2017 v 21:58 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 46 | Diskuse

Filip Vajdík

Cvičením se nedá zhubnout

Při cvičení spálíš hodně energie, možná dokonce i spálíš nějaké tuky. A proto pak dostaneš větší hlad a tuky si doplníš. Nejlepší metodou hubnutí je podle mě přerušovaný půst (intermittent fasting).

28.6.2017 v 21:51 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 123 | Diskuse

Stanislav Cigánek

Vymysleli papeže lidé?

V některých křesťanských kruzích je dnes dost často slyšet, že papež Bergoglio není ani křesťanem. Kým je ve skutečnosti tento člověk? Kdo si vymyslel papežství, Bůh anebo lidé?

28.6.2017 v 20:04 | Karma článku: 7.86 | Přečteno: 297 | Diskuse

David Vlk

Kdo má furt prát ty moje hadry???

Žena prostě nechápe, že moje tričko s límečkem XXXL je velké jako hubertus nějakého L-kového trpaslíka a moje sexy trenky s jemným proužkem jsou ušity z hektaru kvalitní bavlny.

28.6.2017 v 17:19 | Karma článku: 20.14 | Přečteno: 512 | Diskuse

Pavel Nitka

Ten dělá to a ten zas tohle aneb Jak to může někoho bavit?

Jak může někdo jen tak koukat na debilní seriál, když může večer trénovat na triatlon? Proč někdo brzo ráno vstává a jde moknout s udicí k rybníku, když může v klidu spát? A proč někdo čte detektivky, když si může číst ve slovníku

28.6.2017 v 15:17 | Karma článku: 18.63 | Přečteno: 814 | Diskuse
Počet článků 18 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2210

Šéfredaktorka oVodarenstvi.cz se zájmem nejen o českou vodu:). Moje kredo: "Než dlouze nadávat, je lepší zkusit to změnit!"Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.