Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Střílí Potravinářská komora ve své horlivosti do vlastních řad?

1. 08. 2013 12:58:24
Aktuální kauza kolem pití pitné vody z vodovodu vyvolává řadu reakcí. Absurdnost argumentů Potravinářské komory jakoby neznala mezí. PET lahev jako výhoda pro životní prostředí, vodu z vodovodu prý nemáme pít ani doma a hlavně pozor ani v restauracích (tam se na balené přece vydělává nejvíce), voda v karafě nění na rozdíl od PET lahve estetická, atd... Potravinářská komora to prostě tentokrát přehnala. Léto je evidentně obdobím stanovisek:). Své stanovisko včera vydal také Státní zdravotní ústav - Národní referenční centrum pro vodu, podepsáno panem Pullmanem a připraveno panem Kožíškem (největší odborník na pitnou vodu u nás, zastupuje ČR v řadě evropských či světových institucích).

Co Kožíšek ve svém dokumetu zdůrazňuje? Např. to, že balená stolní voda je v mnoha případech balená voda z vodovodu - častokrát však ještě špatně skladovaná...

Jak lidem vysvětlit, že tahat balené vody z obchodu je opravdu nesmysl? S vtipným řešením přišli v italském hypermarketu COOP. Před vchod nainstalovali vodní pitnou fontánu. Lidé si tak mohli napít či načepovat pitnou vodu zdarma. Italům pak zřejmě došlo, že si ji mohou načepovat také doma a převážet ji nedává smysl. Dokážete si představit, jak výrobci balených vod zuřili:). Více..

V dokumentu se také Kožíšek věnuje srovnání kontroly kvality vody kohoutkové a balené, ve kterém však navzdory tvrzení Potravinářské komory balená voda nevyznívá vůbec dobře. Četnost kontrol balených vod totiž odpovídá zákonem předepsané četnosti kontrol ve velmi malých obcích (od 50 do 500 obyvatel). V obcích od 500 obyvatel už musí vodárna ze zákona provádět několikanásobě více kontrol ročně než výrobci balených vod. Tzn. v každé obci nad 500 obyvatel je voda z vodovodu častěji kontrolována než balená voda. U kohoutkové vody jsou výsledky dle zákona vždy zveřejňovány - uváděno je více než 60 ukazatelů, ročně tak je v ČR zveřejněno 800 tisíc výsledků ukazatelů kvality pitné vody. Na etiketě balených vod si spotřebitel přečte ale jenom výtah z rozboru - obvykle ne více než 10 ukazatelů, rozsah si totiž výrobce určuje sám. Je jen drzostí výrobců, že využívají neinformovanosti a mediálních rozpočtů k tomu, aby prosadili do médií tvrzení o tom, že balená voda je kvalitnější než kohoutková.

F. Kožíšek dále upzorňuje na každoročná zprávy Státního zdravotního ústavu o kvalitě kohoutkové vody v ČR. Ty za posledních 10 let dokládají zvyšování její kvality. "Podobné přehledy o kvalitě balené vody na trhu v ČR zveřejňovány nejsou, takže informace o ní můžeme čerpat jen z dílčích zpráv. Z jedné z nich vyplynulo, že Státní zemědělská a potravinářská inspekce v rámci své kontrolní činnosti zjistila v roce 2009, že 10% na trhu odebraných vzorků neochucených balených vod mělo nevyhovující kvalitu, v roce 2010 pak 9%," uvádí ve své zprávě Kožíšek. Co dodat?: )

Vyjádření Potravinářsk komory pana Kožíška evidentně tzv. zvedlo ze židle. Mimořádně vtipný je totiž také poslední odstavec dokumentu:
"Závěrem si každý čtenář tiskové zprávy Potravinářské komory ČR musí nutně položit otázku, zda závažná tvrzení v ní obsažená jsou známkou nedostatečné informovanosti o problematice pitné vody nebo zda je jedná o záměrné zkreslování skutečnosti. Obojí je mimořádně překvapující, jestliže tím zpráva nepřímo zpochybňuje kvalitu českých potravin, jejichž výroba se bez pitné vody z kohoutku v naprosté většině případů neobejde."

Pan Kožíšek má naprostou pravdu. Potravinářská komora tentokrát přestřelila. Je třeba si pro příště pamatovat, že se nejedná o nezávislý orgán, ale zo ájmové sdružení potravinářských výrobců.

Prodeje výrobců balených a minerálních vod jdou meziročně výrazně dolů a ušlý zisk ze supermarketů a restaurací musí být zřejmě rekordní, proto ta nervozita výrobců... proto ty hloupé argumenty. Před náma jsou dle předpovědi počasí v srpnu další tropická vedra. Čekají nás další perly?

Autor: Jana Bábíková | čtvrtek 1.8.2013 12:58 | karma článku: 19.88 | přečteno: 640x

Další články blogera

Jana Bábíková

Soukromý nebo veřejný ve vodárenství? Proč ne lepší nebo horší?

S ideologickým bojem proti kapitalismu má naše republika bohaté zkušenosti. Komunismus jsme si dobrovolně zvolili a pěkných pár let s ním zápasili. Nepoučili jsme se?

17.3.2017 v 11:27 | Karma článku: 17.04 | Přečteno: 755 |

Jana Bábíková

Jsou Brňáci lepší než Pražáci?

S nadsázkou se dá říci, že Brňáci se opičí po Praze prostě ve všem. Světe div se: v Brně mají Národní divadlo, brněnské letiště, brněnsko-vietnamské pho restauraurace a konečně mají i pravou nefalšovanou vodovodní havárii :).

16.9.2016 v 21:09 | Karma článku: 22.86 | Přečteno: 885 |

Jana Bábíková

Jak soukromé noviny nechápou, že si soukromá firma vyplácí zisk?

Vždycky mě pobaví dvojí metr českých novinářů. Tentokrát Andrejem vlastněná Mafra a idnes.cz píšou o ošklivých soukromých vodárenských firmách, které jsou prý sice efektivní, ale až tak moc, že si vyplácí ten ošklivý zisk.

6.9.2016 v 8:20 | Karma článku: 23.32 | Přečteno: 1312 |

Jana Bábíková

Voda nad zlato?

Voda vždycky byla a zřejmě také vždycky bude velmi populistickým tématem. Téměř nikdo ze spotřebitelů neví, kolik voda stojí. A jen málokdo by hádal, že za litr vody zaplatíme méně než korunu.

27.6.2016 v 7:10 | Karma článku: 17.82 | Přečteno: 601 |

Další články z rubriky Ostatní

Zdeněk Šindlauer

Cože? Vyhodit hajtru?

Dvacet šest let po stěhování jsem si vzpomněl, že máme sklep a že bych se tam mohl podívat. Výsledkem byla úspěšně provedená akce„narveme do popelnic!" a jedna zdechlina hajtry značky Favorit.

20.8.2017 v 7:35 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 5 | Diskuse

Helena Vlachová

Tak tohle bych nevymyslela

Někdy si připadám jako Gargamel, který říká, že nemá rád Šmouly. Mně Šmoulové nevadí, ale zato úředníci. Úředníci mi vadí, hlavně ti modří, ti z Bruselu

20.8.2017 v 6:25 | Karma článku: 16.64 | Přečteno: 245 | Diskuse

Jarka Jarvis

Kdepak ty ptáčku hnízdo máš?

Většinou tam, kde maminka snesla vejce. Jenže, podobně jako v mnoha jiných případech, i tady existují výjimky, a tak se v apartmánu rodiny orla bělohlavého z čista jasna ocitla dvě holátka jestřába červenoocasého.

20.8.2017 v 3:08 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 86 | Diskuse

Milan Radek

Možný útok islamisty na Sibiři - varování hlavně pro nás k výročí 21. srpna

Jednak pro ty co věří že bohatýr Vova ochrání Evropu od islámu, a hlavně varování pro ty co kašlou na Izrael nebo Rusko když jsou také oběti útoků, a jediné co evropské lídry napadne je dávat zátarasy do ulic aby šílené dodávky

20.8.2017 v 1:08 | Karma článku: 21.66 | Přečteno: 368 | Diskuse

Olga Vodová

A teď, prosím tě, Olčo, nemluv!

Když navštívíte některý salón se službami, většinou, téměř vždy si chtějí majitelky či službu vykonávající pracovnice povídat. Hodně povídat. Pánové prominou, nebude řeč o návštěvách erotického salónu ani autosalónu.

19.8.2017 v 22:59 | Karma článku: 5.71 | Přečteno: 145 | Diskuse
Počet článků 18 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2211

Šéfredaktorka oVodarenstvi.cz se zájmem nejen o českou vodu:). Moje kredo: "Než dlouze nadávat, je lepší zkusit to změnit!"Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.